Međunarodni dan dječijih prava

Učenici Mješovite srednje tehničke škole obilježili su Međunarodni dan dječijih prava i dali svoj doprinos izradom panoa,  a zatim i predstavljanjem prezentacije o toleraniciji i dječijim pravima. U okviru obilježavanja ovog bitnog datuma učenici naše škole napravili su i slatki program uz kreativnu izradu kutijica obojenih u plavu boju.  Prava djece predstavljaju skup osnovnih prava koja garantuju zaštitu, sigurnost i razvoj svih dječaka i djevojčica bez diskriminacije.

Prava djece obuhvataju pravo na život, zdravlje, obrazovanje, igru, zaštitu od nasilja, pravo na izražavanje mišljenja, kao i pravo na porodični život i identitet. Ona su usmjerena na osiguravanje da djeca mogu odrasti u sigurnom i podržavajućem okruženju, uz sve potrebne resurse za njihov fizički, mentalni i emocionalni razvoj.

Ova Konvencija o pravima djeteta, koja je usvojena na 44. zasjedanju Opće skupštine Ujedinjenih nacija 20. novembra 1989. godine (Rezolucija br. 44/25), propisuje univerzalne standarde koji osiguravaju zaštitu djeteta od svih oblika diskriminacije ili kažnjavanja, te poštivanje i afirmaciju prava djeteta bez diskriminacije po bilo kojoj osnovi.

Konvencija se sastoji od 54 člana koji pokrivaju širok spektar prava, a temelji se na četiri opšta načela:

  • Djeca ne smiju trpjeti diskriminaciju “neovisno o rasi, boji kože, spolu, jeziku, vjeri, političkom ili drugom mišljenju, nacionalnom, etničkom ili društvenom podrijeklu, vlasništvu, teškoćama u razvoju, rođenju ili drugom statusu djeteta, njegovih roditelja ili zakonskih skrbnika“.
  • Djeca imaju pravo na život i razvoj u svim vidovima života, uključujući tjelesni, emotivni, psihosocijalni, kognitivni, društveni i kulturni.
  • Pri donošenju svih odluka ili izvršenju postupaka koji utječu na dijete ili na djecu kao skupinu, najvažnija mora biti dobrobit djeteta. To se odnosi kako na odluke koje donose vladina, upravna ili zakonodavna tijela, tako i na odluke koje donosi obitelj.
  • Djeci se mora omogućiti aktivno sudjelovanje u rješavanju svih pitanja koja utječu na njihov život i dopustiti im slobodu izražavanja mišljenja. Ona imaju pravo izreći svoja gledišta koja se moraju ozbiljno uzeti u obzir.

20. novembra svake godine u svijetu se obilježavaju važni datumi posvećeni djeci i njihovim pravima. Od 1954. godine, radi promicanja međunarodnog zajedništva i podizanja svijesti o dobrobiti djece obilježava se Međunarodni dan djeteta, a od 1989. godine, sa usvajanjem Konvencije o pravima djeteta, obilježava se i Međunarodni dan dječjih prava.

Cilj Međunarodnog dana dječjih prava je informisanje i edukacija javnosti o pravima djece i problemima s kojima se suočavaju, kao što su siromaštvo, nasilje, nedostatak obrazovanja i zdravstvene zaštite. Također, cilj je proslavljanje dječjih postignuća, talenata i potencijala, te naglašavanje njihove važnosti u društvu.